Tento rok nám poskytol krásnu príležitosť spolupracovať na lokálnom projekte VITAATIV, kde je hlavným zámerom rekonštrukcia 50-ročného domu podľa návrhu a projektu z dielne Ing. arch. Štefana Moravčíka.
Naša stavebná spoločnosť STAVMAXBB tu vystupuje v úlohe generálneho dodávateľa stavby.
Dá sa päťdesiatročný objekt zrekonštruovať tak, aby sa zmenil na komfortný a úsporný moderný dom, spĺňajúci všetky aktuálne požiadavky kladené na bývanie v XXI. storočí?
Modelové riešenie rekonštrukcie typického 50-ročného domu z prelomu 60. a 70. rokov minulého storočia je výborným príkladom, na ktorom sa dá stavebníkom ukázať “ako na to”. Sme hrdí na to, že sme jeho súčasťou.
Rekonštrukcia typického 50 ročného domu z prelomu 60. a 70. rokov minulého storočia
Po 50 rokoch používania potrebujú nevyhnutnú údržbu. Dá sa na ne pozrieť však aj celkom inak. Rodinné domy typu „kocka“ sú nositeľmi výborného potenciálu pre prerod na naozaj moderné bývanie.
S využitím všetkých súčasných vedomostí, možností a technológií môžeme dosiahnuť nielen špičkové technické kvality, ale aj kvalitu obytného prostredia hodnú dnešných dní. Udržateľnosť, energetickú efektívnosť až na úrovni pasívneho domu… K tomu naviac vieme získať aj dôstojný architektonický výraz a super prostredie pre život. Aj po polstoročí od doby vzniku môžu byť po rekonštrukcii plne porovnateľné s tým, čo sa stavia dnes (a ak to spravíme naozaj dobre, tak výsledok môže byť ešte omnoho lepší).
Prinášame príklad, ktorý názorne prezentuje súčasné technické a tvorivé možnosti. Príklad, ktorý môže byť vzorom pre všetkých stavebníkov pripravujúcich rekonštrukciu obdobných objektov.
Ing.arch. Štefan Moravčík
Podobných domov v pôvodnom stave sú na Slovensku desaťtisíce…
Dom v pôvodnom stavbe bol funkčný, celoročne obývaný, spĺňal základné obytné štandardy. Majitelia ho chceli však zrekonštruovať tak, aby sa kvalita bývania, stavebnotechnické parametre a energetická efektívnosť dostali na čo najlepšiu úroveň. Vrátane architektonicko-estetických parametrov.
Nový objekt striktne vychádza z fyzického objemu pôvodného domu. Bude využívať nosný systém a konštrukciu jestvujúcej stavby.
Pôdorysne bude teleso modernizovaného domu skoro identické s domom pôvodným. Obvodový plášť sa rozšíri iba o nové vrstvy exteriérového zateplenia. Na úrovni stropu 1. NP pribudnú konzolovito vyložené terasy, chrániace pred dažďom a snehom jestvujúcu drenážnu ryhu obkolesujúcu stavbu (ktorej funkciou je elim-inovať zemnú vlhkosť a tlak okolitej zeminy). Terasa poslúži tiež pre exteriérové pešie prepojenie 2. NP s okolitým terénom (a sprístupnenie exteriérového schodiska vedúceho na strechu).
Zelená strecha a predsadená fasáda zneviditeľnia dom
Výškovo bude jestvujúca budova znížená. Sedlovú strechu (najmä jej najvyššie
hrebeňové časti) nahradí nová, plochá vegetačná strecha, umiestnená konštrukčne čo najnižšie nad jestvujúcim stropom 2. NP. Redukujú sa najmä horné hrebeňové časti dnešnej strechy. Realizovaná bude iba nevyhnutná potrebná skladba tepelnoizolačných a súvisiacich vrstiev novej plochej strešnej konštrukcie. Výsledná hmota prestavaného domu bude nižšia, ako pôvodná sedlová podoba. Subtílnejšia.
Zelená strecha objekt “zneviditeľní”, najmä pri vnímaní z diaľkových zvýšených horizontov, ktoré sú pre krajinu Španej doliny charakteristické. Veľká plocha súčasnej plechovej sedlovej strechy zmizne a nahradí ju živá vegetácia na pozadí okolitej zelenej krajiny.
Podobnú funkciu “zneviditeľnenia” bude mať aj drevený raster predsadenej fasády pri pohľadoch z ulice. Súčasný svietiaci biely brizolit bude nahradený kontextuálnou predsadenou fasádou zo sivého, prírodne zvetraného dreva. Materialita príbuzná s historickými stavbami v okolí.Tam, kde budú omietky, budú své, štruktúrované, blízke textúrou historickým “ručným”.
Najdôležitejšie prvky, na ktoré sme zamerali našu pozornosť pri prestavbe rodinného domu:
- spodná stavba a hydroizolácie,
- tepelná obálka (obvodový plášť),
- strecha,
- výplne otvorov,
- vnútorné úpravy (povrchy, podlahy, schody…),
- technológie (kúrenie, vetranie, múdrejšia elektrika, voda, odpad….),
- energetická bilancia a minimalizácia nákladov na prevádzku a údržbu,
- dispozícia a vnútorné usporiadanie priestorov,
- vnútorný i vonkajší dizajn,
- ekologické aspekty, zeleň, úprava okolia objektu.
Termín rekonštrukcie | 2024/25 |
Celková zastavaná plocha | 424 m2 |
Zdroj technických podkladov a vizualizácií k projektu VITAATIV: Archinfo.sk
Rodinný dom sa nachádza v jednej z turisticky a pamiatkovo najzaujímavejších lokalít Slovenska, v Španej Doline. Priamo v jej historickom centre.
Bonusom rekonštrukcie je aj ukážka, ako sa moderný dom dá vhodne začleniť do historickej štruktúry obce.
Vonkajšie úpravy domu
Predsadené okná
Počuli ste, videli ste, osádzali predsadené okná? Detail osadenia okna sa líši od toho, čo je aktuálne bežné.
Pozitívom tohto riešenia je, že úplne anulujeme tepelný most.
Hliníkové okná sú osadené na L-kové konzoly na murive. Pri zatepľovaní bude tepelná izolácia obvodového plášťa dorazená úplne k oknu, čím vznikne súvislá ochranná vrstva.
Prevetrávaná fasáda, ďalšia chuťovka v rámci projektu Vitaativ
Štruktúra riešenia:
- Kotvy – na obvodovom murive
- Hliníkové L-profily
- Zatepľovací systém
- Zasieťovaná omietka
- Drevená konštrukcia
Interiér rodinného domu
Skryté, neviditeľné či zapustené zárubne
Nie sú na prvý pohľad viditeľné. Realizácia tohto dizajnového riešenia vyžaduje dôkladnú znalosť správneho postupu.
V rámci rekonštrukcie 50-ročného domu sme sa pustili do osadenia zárubní, ktoré:
- sú v jednej rovine so stenou
- umožňujú dverám so stenou presne lícovať
- sú skryté v stene a nemajú klasickú obložku