Projekty rodinných domov – čo si všímať pri výbere domu na kľúč

Rodinný dom na kľúč v časti Laskomer

Poznáme to všetci študujeme rôzne projekty domov a snažíme sa nepodľahnúť vplyvu emócii a vybrať ten najsprávnejší projekt. Ale čo je správne si všímať pri katalógových domoch? Prichystali sme si pre Vás pár základných bodov, ktorých keď sa budete držať budete si vedieť vybrať tie najlepšie projekty domov.

Rozmery stavby

Jedným z najhlavnejších kritérií by mali byť rozmery stavby, domu. Tie nám napovedia presne o tom, aký je dom dlhý a široký, a teda či ho vôbec vieme umiestniť na náš pozemok. Dôležité je v tomto prípade naštudovať si stavebný zákon, podľa ktorého je potrebné dodržať od susedného pozemku odstup aspoň 2 metre štvorcové a ak je susedný dom otočený k vášmu oknami, musia byť obidva domy od seba vzdialené minimálne 7 metrov. Projekty domov z katalógu väčšinou s týmto limitom rátajú avšak ak vyberáte „len u obchodníka“ veľmi ľahko na tento fakt zabudne.

Dbajte na orientácie svetových strán

Už naši starí rodičia vedeli ako je dôležité sledovať cestu slnka pred tým ako začali stavať dom.  Preto si treba všímať ako je umiestnený v rámci projektu napríklad vchod. Ak je vchod vášho domu navrhnutý severným smerom a máte južne orientovaný pozemok, nie je veľmi vhodné takto stavať váš dom, lebo vám môžu hroziť problémy s chladom a teda aj s vykurovaním domu. Okrem toho by svetelnosť nebola taká, akú by ste chceli a očakávali. Preto by mali byť projekty domov posudzované aj z tohto hľadiska.

Rozmery izieb

Projekty domov sa väčšinou obmedzia iba na vyznačenie základných údajov, ako napríklad, že izba má 35 m2. Tento údaj si ale treba vždy „rozmeniť na drobné“, aby ste si vedeli predstaviť reálne rozmery izby – v tomto prípade izba má 5 krát 7 metrov (podľa pôdorysu). Takto prepočítane rozmery Vám poskytnú lepší obraz o tom, či vám daný projekt bude vyhovovať. Ak si rozmery nezistíte, môže sa vám stať, že v reály bude pre vás daný priestor primalý.

Veľkosť domu

Najdôležitejšia otázka ale znie: „Chcete malý domček či skôr veľkú vilu?“ Projekty domov poznajú základné členenie, ktoré sa vám môže stať výraznou pomôckou:

50 m2 až 150 m2 – menšie rodinné domy

150 m2 až 300 m2 – stredne veľké obytné domy

viac ako 300 m2–  veľký rodinný dom, vila

Nezaradené