Rekonštrukcia kúpeľne – Trúfnete si?

Bývate v paneláku alebo v dome s kúpeľňou, ktorá by si vyžaduje väčšiu pozornosť? Alebo ste nedávno zdedili byt v pôvodnom stave? Prerábka kúpeľne často začína rekonštrukciou bytového jadra. Pre byty z dôb minulých bolo typické umakartové jadro, čo dnes už nepredstavuje vyhľadávaný trend. Ak netrváte na rekonštrukcii kúpeľne svojpomocne, ponúkame vám možnosť ušetriť čas a mať kúpeľňu na kľúč.

Bývate v panelovom dome, ktorý pamätá ešte obdobie socializmu? Či ste zdedili byt po starých rodičoch v pôvodnom stave alebo ste práve investovali, pred nasťahovaním sa ho zrejme chcete zrekonštruovať. Prerábka kúpeľne často začína rekonštrukciou bytového jadra. Pre byty z dôb minulých bolo typické umakartové jadro, čo dnes už nepredstavuje vyhľadávaný trend. Ak sa rozhodnete podieľať na odchode doby umakartovej do večných lovísk, bude vám odmenou nová kúpeľňa, v ktorej bude radosť začínať deň.

Ak netrváte na rekonštrukcii kúpeľne svojpomocne, ponúkame vám možnosť ušetriť váš čas. Po rekonštrukcii kúpeľne na kľúč vám bude odmenou premena kúpeľne podľa vašich predstáv.

Ako dlho trvá rekonštrukcia kúpeľne?

Všetko si pred začiatkom rekonštrukcie bytového jadra rozplánujte. Ak sa pustíte do rekonštrukcie umakartového jadra, počítajte automaticky s tým, že neobývateľný bude celý byt. Akonáhle raz začnete čokoľvek búrať, všade po byte sa začne usadzovať vrstva prachu z rekonštrukcie. Aj keby sa jednalo len o demontáž umakartu a následné drobné stavebné a búracie práce.

Vedľajší efekt prerábky je ľudskými silami odstrániteľný až po ukončení rekonštrukcie kúpeľne. Ak pripočítate naviac absenciu sociálneho zariadenia, to znamená toalety a tečúcej vody, začne vám byť jasné, že rekonštrukciu bytového jadra je potrebné dôkladne naplánovať. Vopred si rozmyslite aj prípadné krízové situácie alebo si prevete, či vám susedia umožnia vykonávať u nich bežnú potrebu a očistu. Alternatívou je rekonštrukcia kúpeľne bez búrania, ale podľa skúseností, to nie je pre všetkých možný scenár.

Koľko stojí rekonštrukcia kúpeľne? Pripravte si rozpočet vopred

Pred začatím rekonštrukcie si načrtnite aj výšku financií, ktoré plánujete investovať. Spočiatku to možno tak nevyzerá, ale aj malá paneláková kúpeľňa s rozlohou 1,4 x 1,7 m dokáže vyžadovať sumu rádovo v tisícoch eur. Finálna cena rekonštrukcie kúpeľne závisí od mnohých okolností.

Najzásadnejšou z nich je voľba materiálu. Obklady a dlažby, vaňa, umývadlo a ďalšie vybavenie kúpeľne v modernejšom prevedení môžu rekonštrukciu výrazne predražiť. Ani vo fáze plánovania však nie je potrebné znovu vymýšľať už objavené. Nájdite si fotografie už hotových kúpeľní a na základe nich dotvorte tú vašu.

A držte sa plánov pri prerábke kúpeľne

Prvým krokom je povolenie k prerábke bytu a následne oznámenie o rekonštrukcii bytového jadra. Aby ste susedov informovali o vašich plánoch a trvaní prác na novej kúpeľni v byte. Hoci sa dá dopredu určiť, koľko trvá rekonštrukcia kúpeľne, je lepšie uviesť aspoň 1 deň rezervu. A to najmä z nasledovných dôvodov alebo keď objavíte aj iné časti bytu, ktoré by ste chceli vynoviť.

Osudnou chybou, ktorá vedie k nepredpokladanému predĺženiu a predraženie rekonštrukcie kúpeľne, je neočakávaná zmena plánov z dôvodu podľahnutie momentálnym emóciám. Ide presne o tie okamihy, v ktorých dospejeme k rozhodnutiu, že kúpime tie úchvatné dizajnové obkladačky, ktoré stoja len o pár eur na meter viac, než sme pôvodne plánovali. A k nim predsa nemôžeme vziať obyčajnú vaňu. Poviete si: „tých pár eur sa stratí“. Veď nerobíme rekonštrukciu kúpeľne každý týždeň a keď už tak nech je to poriadne. Pri konečnom zúčtovaní sa potom nestačíte diviť, ako veľmi sa celková cena prerábka kúpeľne líši od pôvodne plánovanej.

Prerábky kúpeľne v byte začíname 3D návrhom

Pomôcť pri nekontrolovanom presiahnutí rozpočtu by vám mohla pomôcť 3D vizualizácia kúpeľne, ktorou začíname náš proces prerábky kúpeľne, aby sme si hneď v úvode ujasnili predstavy všetkých zainteresovaných.

Treba však uviesť, že rekonštrukcia kúpeľne v paneláku aj s obmedzeným rozpočtom môže dospieť ku kúpeľni snov. Presne podľa vašich požiadaviek. Rovnako pristupujeme aj k rekonštrukcií kúpeľne firmy. Nechajte sa inšpirovať v našej fotogalérii zameranej na rekonštrukciu kúpeľne a premeňte svoj sen s našou pomocou na skutočnosť.

Nezaradené